Culture Corner, Czytanie, English, Newest

Brain Awareness Week: Day 4 Reminder – „Piszę, więc jestem”.

 

 

 

 

„Papier zawiera więcej jedynych w swoim rodzaju informacji, umożliwiających silniejsze przywoływanie wspomnień”

– Kuniyoshi L. Sakai, neurobiologist the University of Tokyo

 

Dziś trochę o pisaniu. Ale zanim to, pomyśl, kiedy ostatni raz zrobiłeś porządną, odręczną notatkę? Kiedy ostatni raz napisałeś do kogoś list? A może praktykujesz journaling, choć ostatnio o nim zapomniałeś?

 

Bez wątpienia żyjemy w erze Homotabletis 🙂 – człowiek chętniej i szybciej sięga po urządzenia elektroniczne, żeby coś zapisać, zanotować, niż po klasyczny, poczciwy długopis. Oczywiście, technologia niesie wiele fantastycznych udogodnień i rozwiązań, ale nie możemy zapomnieć o starej, wypróbowanej szkole – szkole pisania odręcznego.

 

Photos taken from Source

 

Nie jest tajemnicą, że pisanie odręczne daje lepsze efekty w zapamiętywaniu uczonych treści, niż zapis graficzny w tablecie, nawet w tym ze specjalnym rysikiem. Tak jak zbadali japońscy badacze, chodzi o to, że mózg o wiele więcej angażuje obszarów w trakcie odręcznego zapisywania. Rejestruje dodatkowe dla niego informacje, np. gładkość/chropowatość kartki, zapach papieru, wizualne bodźce dot. koloru, wzorców itp. I to, co najważniejsze, zdecydowanie więcej mięśni dłoni jest aktywowanych podczas odręcznego pisania, zatem ścieżka neuronalna pisania ręcznie jest trwalsza od tej, która powstała w trakcie pisania na klawiaturze.

 

Wniosek? Zabierajmy się do pisania.

 

Kaligrafia czeka 🙂

 

 

Sources : Publikacja

 

2022/2023 © mgr Sylwia Maciejewska, Akademia Nauk Stosowanych w Koninie